Загальновідомо, що стан здоров’я на 50% залежить від способу життя, на 20% — від оточуючого середовища, на 20% — від генотипу і лише на 10% — від рівня розвитку медичного обслуговування.
Бути здоровим… Молодь про здоров’я не думає. Як правило, молодість і здоров’я супроводжують одне одного. Але чим старшою стає людина, тим більше починає розуміти, яке це благо — здоров’я, і тим більше починає цінити його. Згідно із документами Всесвітньої організації здоров’я: здоров’я – це не лише відсутність хвороб або фізичних дефектів, це – стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя.
Фізичне здоров’я буде справді здоров’ям, коли буде супроводжуватися радістю життя, оптимістичним настроєм, творчою активністю. В здоровому тілі – здоровий дух. Хоча це неправильний переклад з латині. Правильно буде: здоровий дух творить здорове тіло. Згідно із сучасними поглядами, нормальний стан здоров’я це не тільки його стан на сьогодні, але й ті його приховані резерви, які можуть згодитися завтра.
Де їх взяти ці резерви? Як збільшити кількість здоров’я? Виявляється, природа заклала їх у кожному з нас із солідним запасом, не поскупилася. Але заклала так, що резерви є поки ними користуються. Без тренування вони пригасають. Найкращий спосіб тренування – знову ж таки продиктований природою, яка створила організм єдиним цілим. Головне не «накачка сили», а підвищення адаптаційних можливостей організму загалом. Здоров’я вимагає не «вузької спеціалізації» на силу чи витривалість того чи іншого органу, а широкого діапазону і високого рівня пристосованості до навколишнього середовища в якому знаходиться організм. Прикладом можуть бути прості всім речі: раціональне харчування, загартування, гімнастика, біг і т.д..
Сьогодні слово фітнес знайоме майже кожному. Якщо коротко, то фітнес — це оздоровча методика, що дозволяє змінити форми тіла та його вагу і надовго закріпити досягнутий результат. Вона включає в себе фізичні тренування у поєднанні з раціональним харчуванням. І вправи, і дієта у фітнесі підбираються індивідуально — залежно від протипоказів, віку, стану здоров’я та будови і особливостей організму. Фітнес настільки багатогранний, що будь-яка людина, незалежно від віку, статі, способу життя і початкового стану здоров’я, може пристосувати систему до своїх потреб, і вона гарантовано приведе до поставленої мети. Хоча можливості людини, поза сумнівом, обмежуються її генотипом, проте, точно визначити, в якій мірі його здоров’я обумовлене спадковістю і розвитком неможливо. Спадкові чинники створюють вплив на рухову активність, фізичний стан здоров’я, але при цьому не гарантують високого рівня здоров’я.
Навряд чи можна на сьогодні проігнорувати або недооцінити ту колосальну роль, яку відіграє фітнес в сучасному суспільстві. Займаючись фітнесом, людина дістає можливість не просто удосконалювати своє тіло, але й, передусім, створює передумови, які є запорукою гарного здоров’я, гармонійного розвитку та високої працездатності…